ÜYE DERNEKLERİMİZ
MALATYA AS.DER. : Malatya Asansörcüler Derneği | AYSKAD : Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği | KIRIKKALE AS.DER. : Kırıkkale Asansörcüler Derneği | ADASİAD : Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ESASDER : Eskişehir Asansörcüler Derneği | AKASDER : Akdeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ANASDER : Anadolu Asansörcüler Derneği | BURSAD : Bursa Asansör Sanayicileri Derneği | DENASDER : Denizli Asansörcüler Derneği | DOKAS : Doğu Karadeniz Asansör Sanayiciler Derneği | GAYSAD : Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | GÜNAYSAD : Güneydoğu Anadolu Asansörcüler Derneği | HATASDER : Hatay Asansörcüler Derneği | KAYSAD : Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | MERSİN AS. DER. : Mersin Asansör Sanayiciler Derneği | TASİAD : Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği |

ASFED, ANASDER Ve ASO Temsilcileri, Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya'yı Ziyaret Ettiler

 ASFED Başkanı Yusuf Atik, ASFED Genel Sekreteri Taner Kalyon, ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başkaraağaç, Başkan Yardımcısı Deniz Bektaş, Genel Sekreteri Mesut Yüksel, Denetim Kurulu Üyesi Murat Mutlu, ASO Meslek Komitesi Üyelerinden; Hamit Güngör, Gürhan Cihaner ve Turgay Turan’dan oluşturulan temsil heyeti, Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya’yı makamında ziyaret ederek, sektöre ilişkin sorunları dile getirdiler. ASFED Başkanı Yusuf Atik, ASFED hakkında Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya’ya bilgi verirken, sektörde artık daha etkin olacaklarını söyledi. ASFED’in sektörün en büyük ve etkin sivil toplum kuruluşu olma yolunda ilerlediğini kaydeden Atik; “ASFED Türkiye’de bulunan 16 sektör derneğinin 14 tanesinin desteğiyle yola çıktı. Kısa sürede 9 derneğimiz tüzüklerini tamamlayarak ASFED’i kurdu. Diğer derneklerimiz de kısa sürede prosedürleri tamamlayarak bize katılacaklar.” dedi.

 Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya ise asansör sektörü ile ilgili gerekli bilgiye sahip olduğunu kaydederken, özellikle denetimler sonucu ortaya çıkan tablo sonrası asansör sektörüne özellikle eğildiklerini, sektörde gerekli gördükleri çalışmaları başlattıklarını ifade etti.

ANASDER Başkanı Hakan Başkaraağaç ise Türkiye’de asansör derneklerinin sanayici, montaj ve bakım fi rmalarının bir araya gele rek oluşturulduğunu dile getirirken, sektörün genel yapısı hakkında bilgi verdi. Sektörün bugünkü durumunu ve yaşanan sorunları bir dosya haline getirdiklerini kaydeden Başkaraağaç, dosyayı Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya’ya sundu. Yaşanan sorunların aslında herkesin malumu olduğunu söyleyen Hakan Başkaraağaç; “Sizlerin de desteğiyle sorunlarımızı aşmak adına birkaç adım atmak istiyoruz. Özellikle sektörümüz açısından son derece önemli bir konu olan resmi ihalelerde yerli malı kullanımının sadece söylemde kalmaması fi iliyata dökülmesi ile ilgili olarak sizlerden destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 Mithat Kaya da yerli malı kullanımı konusunda aslında gerekli çalışmaların başlatıldığını, yerli malına teşviklerin olacağını, gerekli kanunların çıktığını ve yüzde 15 daha pahalı olsa bile yerli malı kullanımı konusunda yapılandırmaların hayata yavaş yavaş geçirildiğini söyledi.

 ASFED Başkanı Yusuf Atik, mesleğe ilk başladığı dönemlerde asansör aksamlarından en küçük bir parçanın bile bulunmadığını, aksamların neredeyse tamamının yurtdışından geldiğini ancak günümüzde her aksamın Türkiye’de üretilebildiğini hatta üretimin yüzde 40’a yakınının ihraç edildiğini söyledi. Atik, yaşanan bu tabloya karşın halen özellikle resmi ihalelerde yabancı marka hayranlığının devam ettiğini vurgularken, dünyanın kabul ettiği Türk markalarının Türkiye’de öncelikli tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tekrar söz alan ANASDER Başkanı Hakan Başkarağaç konuşmasında, yerli malı kullanımı konusunda gerekli kanun ve yönetmeliklerin çıkmasına karşın özellikle resmi ihale şartnamelerinde uygulanma sorunu yaşadıklarını söyledi.

Mithat Kaya bu soruna ilişkin gerekli sektör raporlarının hazırlanarak Kamu İhale Kurumu’na verileceğini, ürün gruplarında yapılan üretimin yüzde 15 daha pahalı olmasına rağmen tercih edilirliğinin arttırılacağını ifade etti. Bakanlık olarak ürün gruplarını belirleme yetkisinin kendilerine verildiğini kaydeden Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya, bu veriler ışığında Ekonomi Bakanlığı ve Kamu Alımları Genel Müdürlüğü ile veriler paylaşıldıktan sonra gerekli çalışmaların başlatılacağını belirtti. Sanayi Genel Müdürü olarak sektörün ve Türk sanayisinin gelişmesi adına ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını aktaran Mithat Kaya, yapılan çalışmaların kısa sürede meyve vereceğine inandığını da sözlerine ekledi.


Desteklediklerimiz