ÜYE DERNEKLERİMİZ
MALATYA AS.DER. : Malatya Asansörcüler Derneği | AYSKAD : Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği | KIRIKKALE AS.DER. : Kırıkkale Asansörcüler Derneği | ADASİAD : Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ESASDER : Eskişehir Asansörcüler Derneği | AKASDER : Akdeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ANASDER : Anadolu Asansörcüler Derneği | BURSAD : Bursa Asansör Sanayicileri Derneği | DENASDER : Denizli Asansörcüler Derneği | DOKAS : Doğu Karadeniz Asansör Sanayiciler Derneği | GAYSAD : Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | GÜNAYSAD : Güneydoğu Anadolu Asansörcüler Derneği | HATASDER : Hatay Asansörcüler Derneği | KAYSAD : Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | MERSİN AS. DER. : Mersin Asansör Sanayiciler Derneği | TASİAD : Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği |

ASFED’in ilk Genel Başkanı Yusuf ATİK oldu

ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) ilk Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul’da 2 liste halinde gidilen genel başkanlık seçimini Yusuf Atik kazandı. Böylece ASFED’in ilk genel başkanı Yusuf Atik oldu. ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) ilk Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul’da 2 liste halinde gidilen genel başkanlık seçimini Yusuf Atik kazandı. Böylece ASFED’in ilk genel başkanı Yusuf Atik oldu.

 Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), ilk Genel Kurul’unu 7 Haziran Cumartesi Günü ASFED Genel Merkezi’nde gerçekleştirdi. 44 delegeden 38’inin katılımıyla yapılan Genel Kuruluda, ASFED Genel Başkanlığına aday olan Yusuf Atik ve Levent Akdemir’in listeleri oylandı. Adayların el ele girdikleri seçimde Yusuf Atik, oyların 25’ini alarak ASFED’in ilk genel başkanı seçildi. Birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği Genel Kurulda kazananın Türk Asansör Sektörü olması temennisi ortak sonuç olarak dile getirildi.

 Genel Kurul’un açılış konuşmasını ASFED Müdürü Gülay Pala yaptı. Gülay Pala, gerekli çoğunluğun sağlandığını hatırlatarak Genel Kurul’un açılışını gerçekleştirebileceklerini söyledi. Genel Kurul, İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başladı.

 ASFED Genel Başkanı Yusuf Atik davetlileri selamlamak adına bir konuşma gerçekleştirdi. Atik konuşmasında, “Bildiğiniz üzere bundan 4 yıl önce birlikte kurmuş olduğumuz Asansör Sektörel Gelişim Platformu’nu tüzel kişiliğe kavuşturmak adına kurucu 8 derneğimizle birlikte Asansör Sanayicileri Federasyonu kurduk. Bugün 2 derneğimiz daha katıldı ve üye dernek sayımız 10’a çıktı. Sizlere federasyonumuzun amaç ve hedefl erinden biraz bahsetmek istiyorum. Federasyon olarak; asansör sektörü için hizmette bulunan bütün meslektaşlarımızın birlikte hareket ederek sorunlarının çözülmesi, sektörümüzün gelişmesi ve büyümesi için çalışmalar yapacağız. Bu çalışmalar ve tanıtımlarla, yurtiçinde ve yurtdışında pazarda hak ettiğimiz yeri alacağız. Bugüne kadar derneklerimizin kendi bölgelerinde bireysel çabaları ile yapmış oldukları faaliyetleri artık federasyon olarak ülke çapında yapacağız. Asansör ile ilgili bütün kamu kurum ve kuruluşları karşısında tek çatı altında toplandığımız için daha güçlü ve yaptırım sahibi olacağız. Güçlenerek büyüyecek olan Federasyonumuz, yapılacak olan asansör ile ilgili her türlü mevzuat ve standard çalışmalarında söz sahibi olacak ve üyelerinin haklarını ve çalışma standartlarını koruyacak. Amacımız güç birliği yaparak bu sektöre hizmet etmek.” dedi.

Yusuf Atik’in ardından Başkan Yardımcısı Levent Akdemir de katılımcıları selamlamak adına bir konuşma yaptı. Levent Akdemir, asansör sektöründe bireylerin kendi başlarına sektör adına çeşitli girişimlerde bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi; “Bizim aslında en büyük sorunumuz birlikte hareket edememek ve organize olamamaktır. Firma sahiplerimiz bireysel bir çaba içerisinde olmasına karşın başarılı olamamaktadır. Sorunlarımız bu çabalar neticesinde çözüme kavuşamamaktadır. Bu nedenle sektör bir türlü sonuca gidememektedir. İşte burada bizlerin bireysel olarak çözülmesi mümkün olmayan konuları federasyon aracılığıyla çözüme kavuşturmamız en önemli amacımızdır. Federasyonlar oluşturdukları katma değeri tekrar sektörün gelişimine harcayan bu anlamda sosyal fayda sağlayan kurumlardır. Bu kurumlar, sektörün tüm görüşlerini ortak akıl yoluyla sergilemesinin zemini olacaklardır. Kamuoyuna sektörün önemini anlatacaktır. Sektörel bir bütün olarak toplumun önüne çıkacak ve sektörel bir sinerji yaratacaktır. Birlikteliği sağlayarak sanayi ve ticaret hayatında etkinlik kazanacaktır. Bu amaçla bir federasyon çatısı altında birleştik. Sektörümüze ve hepimize hayırlı olsun. Federasyon iyi çalışırsa sektöre büyük fayda sağlayacaktır. Federasyonumuz, sektörün isteklerini ve çıkarlarını temsil edecek, kamu kurumları ile iletişimimizi sağlayacaktır. Biz de varız demek, ancak birlikte hareket etmemizle sağlanacaktır. Bu nedenle güçlü bir yönetime ihtiyacımız var. Yönetim Kurulumuz; kişisel çıkarlardan uzak, yapılan katkıları sektöre borcunu ödemek olarak gören kişilerden oluşturulmalıdır. Sektörün menfaatleri her şeyin üzerindedir. Kamuoyuna bütünlük içerisinde bir görüntü verilmelidir.”

Açılış konuşmalarının sonuncusunu Cem Bozdağ gerçekleştirdi. Bozdağ, “Yıllar süren çalışmalarımızın sonucunda nihayet Federasyonumuzu kurduk” diyerek, Federasyonun tüm sektöre hayırlı olması temennisinde bulundu. Bozdağ, federasyon sürecinin 10 yılı aşkın süredir devam ettiğini belirterek, bu süre zarfında çok sayıda kişinin önemli katkıları olduğunu söyledi. Cem Bozdağ; “ Nihayet, Federasyonumuzu kurduk. Asıl işimiz bundan sonra başlıyor. Birlik ve beraberlik içerisinde federasyonumuz çatısı altında elimizden gelen gayreti sektörümüz adına gerçekleştirmeliyiz. Şu an, 10 dernek çatımız altında birleşti. İleride tüm derneklerimizin aynı çatı altında birleşmelerini ümit ederek kendilerini buradan davet etmek istiyorum.” dedi. Bozdağ konuşmasının sonunda federasyonun oluşumuna önemli katkılarda bulunan ancak bu günleri görmesi nasip olmayan TASİAD Eski Başkanlarından Seyfettin Akbaş’ı da saygıyla andı.

 Açılış konulmalarının ardından divan başkanlığı seçimlerine geçildi. Divan Başkanlığına Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Genel Başkan Yardımcısı Nihat Güçlü seçilirken, ANASDER Başkanı Mesut Yüksel ve Mali Müşavir Ali Yılmaz ise üyeleri oluşturdular.

 ASFED Genel Sekreteri Taner Kalyon, ASFED’in faaliyetleri hakkında bilgi vermek adına söz aldı. Kalyon, Federasyonun asansör sanayicilerini desteklemek ve çıkarlarını her platformda gözetmek adına kurulduğunu dile getirirken; “Federasyonumuz 8 kurucu dernek tarafından kurulmuştur. Bu dernekler; Akdeniz, Denizli, Bursa, Anadolu, Doğu Karadeniz, Hatay, Kayseri Asansör Sanayicileri Dernekleri ve Tüm Asansör ve Sanayicileri İş Adamları Derneği’dir. Diğer il dernekleri ile de birebir görüşmeler sağlanarak federasyonumuza davet edilmişlerdir. Yapılan görüşmeler ile üye oda derneklerimiz 10’a çıkmış gün geçtikçe bu sayının artacağı tahmin edilmektedir. Derneğimizin ayrıca mali kaydı yapılarak banka hesabı açılmıştır. Dernekler beyannamemiz hazırlanarak teslim edilmiştir. Gerekli resmi kurum ve kuruluşlar bilgilendirilerek gerekli çalışmalar başlatılmıştır. Asansör sanayicilerinin sorunlarının görüşülmesi ve federasyonun tanıtımı yapılması adına çeşitli resmi kurum ve kuruluşlar ziyaret edilmiştir.” dedi. Kalyon daha sonra çalışma programı hakkında da bilgi verdi.

 Kalyon’un ardından ASFED Gümrük Danışmanı Ümit Büyükemir, asansör sektöründeki en büyük problemler arasında yer alan ve paket asansör ile Türkiye’de haksız rekabete yol açan düzenleme hakkında delegelere bilgi verdi. Paket asansör ithalatının Türkiye’de üretim yapan birçok fi rmaya zarar verdiğini anlatan Büyükemir; “Türkiye’de 5’e yakın kartel var. Bunlar yurtdışından paket asansör temininde bulunuyor. Bizim burada ürettiğimiz ürünler yurtdışından Türkiye’ye hiç vergiye tabi tutulmadan getirilerek işlem görüyor. O zaman biz niye üretiyoruz? Ürünleri parça parça getirdiğimizde vergi ödüyoruz, komple paket olarak getirdiğimizde vergi yok. Bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Bizim, 15 bin Euroya ürettiğimiz paket asansör, yurtdışından montajı da dahil 12 bin Euro’ya getiriliyor. Sektörümüz bu noktada ciddi bir tehlike içerisinde. Gelen paket asansörler parçalanarak veya içerisine istenilen oranda kompanent konularak tedarik sağlanabiliyor. Bir de Çin’den bu ürünleri vidasına kadar alabiliyor ve Çin’de vergi indiriminden faydalanıyorsunuz. O zaman üretim yapmamızın bir anlamı kalmıyor. Bu tehlike büyüdüğünde ülke sektörüne çok ciddi zarar verir. Bu konuda gerekli resmi kurumlar ile irtibata geçtik.” şeklinde konuştu.

 Ümit Büyükemir’in ardından söz isteyen Lotus Asansör’den Fikret Günar, asansör sektöründe 40 yıllık sektör tecrübesi olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi; “Yıllarca dünya genelinde faaliyet gösteren çok uluslu fi rmalar kazançlarını maksimize etmek için çeşitli çabalar içerisindeler. Peki, biz bu noktada neler yapmalıyız? Asansör sektöründe faaliyet gösteren fi rmalarımız para kazanabiliyorlar mı? Hafta sonu ailelerine zaman ayırabiliyorlar mı? Yok. Ben biliyorum ki asansör montajı, asansör sektörünün en zor alanıdır. Bünyemizde çalışan mühendislerimiz bile tam anlamıyla sektöre hakim değiller. Bünyemizde yıların verdiği deneyimler ile çeşitli kompanentler üretme şansımız oldu. Kimi zamanda ihtiyaca göre üretim sağlayabiliyoruz ancak biliyoruz ki Çin ile rekabet etme şansımız sıfır. Türkiye’de özellikle asansör sektöründe bir markalaşamama sorunu var. Yıllardır emek vermemize rağmen marka olamıyoruz. Montaj sektöründe idareyi, organizasyonu ve mali tabloyu yaparak işi karlı bir hale dönüştürmek oldukça zor bir iş. İşin kendisi zaten başlı başına zor. Üretici fi rmalarımız içerisinde dünya genelinde faaliyet göstermeye başlayan çok başarılı markalarımız var. Ancak onların da önünde bir Çin engeli var. İmalatçılar bir çatı altında üretim yapabildikleri için başarılı olabiliyorlar. Ancak montaj fi rmaları, projelendirmeden, ürün teslimine kadar geçen zorlu süreçte kazanç elde edemiyorlar. Bu şekilde günler geçiyor ve markalaşma süreci gerçekleşemiyor. Ancak biz bir bütünüz. Birimiz olmadığı takdirde diğeri de olamaz. Bu nedenle bir araya gelerek birbirimizi desteklemeli ve ortak hareket etmeliyiz. Federasyon çatısı altında doğru kişilerle işbirliği yaparak düzgün saptamalar ile hareket etmeli ve sektörümüze sahip çıkmalıyız.”

 Divan Başkanı’ndan söz isteyen ASO Meslek Komitesi Üyesi Gülhan Cihaner de, markalaşma sorununa ilişkin tespitlerini anlattı. Türkiye’de kompanent üreticilerinin markalaşma süreci konusunda üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydeden Cihaner, montaj fi rmalarının da bu konuda gerekli çabayı göstermeleri gerektiğini söyledi. Asansör sektörünün bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Cihaner; “Montaj fi rmaları markalaşma sürecinde geride kaldığı için Türk asansör sektörü bir marka çıkaramıyor. Ben bu noktada üretici veya montajcı olarak sektörü ayırmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir marka çıkacaksa üretiminden montajına hatta bakımına kadar konuya hakim olunmalı. Montaj fi rmalarının marka olması veya çalışması sektörü taşıyacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

 KAYSAD Başkanı Mehmet Ayata ise yaptığı konuşmada, sektörün yaşadığı sorunların yine sektör mensupları tarafından üretildiğini dile getirirken, şunları söyledi; “Biz, KAYSAD olarak arkadaşlarımız ile yaptığımız istişare toplantılarında şu sonuca vardık. Türkiye’de asansör sektörünün yapılabilirliğinin sınırı yok. Her birey bu işi yapabiliyor. Bu nedenle sorunlar gün geçtikçe artıyor. Bu sınırı çizme yetkisinin de resmi kurumların elinde olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle resmi kurumların sektöre bir sınır çizmesi gerektiğine inanıyoruz. 1 personeli olan da 40 personeli olan da kurumsal yapıya sahip olan da olmayan da bu işi yapabiliyor. Bu konuda federasyonumuzun elbette bir çalışması olacaktır. Ancak bu konuyla ilgili olarak yapılacak çalışmaların öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum.”

 Mehmet Ayata’nın ardından Doğu Karadeniz Asansör Sanayicileri Üyesi Zeki Şanlıoğlu söz aldı. Şanlıoğlu, sektörde fi rma birlikteliklerinin mutlaka olması gerektiğine işaret ederek, çok uluslu fi rmalardan örnek verdi. Büyük fi rmaların asansörün A’dan Z’ye her şeyini kendilerinin yaptığını hatırlatan Şanlıoğlu; “Kendi markasıyla üreten, yılda 1500 montaj yapabilen ve bakımlarını da takip edebilen büyük bir marka yaratmalıyız. Bu markayı elbette tek bir fi rma üstlenemez. Bu nedenle birleşmeli ve Türkiye genelinde işlem yapabilen markalar oluşturmalıyız. Çantacı fi rmalar ile rekabet etmek istiyorsak mecburen birleşmeliyiz. Şu anki mevcut sistemde herkes marka olma peşinde. Ancak tek başınıza marka olamazsınız. Üretici ancak üretici olarak kalır, montajcı montaj fi rması olarak kalır. Bu nedenle bir bütün olarak düşünmeli ve hareket etmeliyiz.” dedi.

 Konuşmaların ardından Başkanlık seçimine geçildi. Başkanlık seçimi için Divan Başkanlığı’na iki liste sunuldu. Yusuf Atik ve Levent Akdemir’in oluşturduğu iki ayrı liste ile seçime gidildi. Seçime gidilmeden önce Başkan Adaylarına söz verildi. İlk sözü Yusuf Atik aldı. Atik, başkan seçildiği takdirde ASFED’de birlik ve beraberlik duyguları içerisinde, sektörü bir bütün olarak kucaklayarak, sektöre faydalı olmak adına çalışacaklarını ifade ederken, kaybetmesi halinde de yine meslektaşlarını yalnız bırakmayarak aynı oranda sektör adına seçilen yönetime destek vereceğini taahhüt etti. Atik, son olarak, sektör için hayırlısı ne ise onun olmasını dilediğini sözlerine ekledi. Levent Akdemir ise TASİAD başkanlığını üstlendiği bir buçuk yıl içerisinde çeşitli sorunları gidermek adına çalıştıklarını belirterek, bu çalışmalarını federasyon çatısı altında devam ettirmek istediklerini söyledi. İyi ve donanımlı bir kadroya sahip olduklarını aktaran Akdemir, sektörün geleceğine yön vermek, ışık tutmak ve TASİAD’da başladıkları bu yarışı Federasyona taşımak istediklerini kaydetti. Akdemir; “Yusuf Bey ile yıllardır birlikte çalışıyoruz aramızda hiçbir ayrılık ve gönül kırgınlığı yok. Bugün burada emin olduğum tek şey, sonuç ne olursa olsun sektörümüz kazanacak.” dedi.

 Yapılan oylama sonucunda oy kullanan 38 delegenin 25’inden oy alan Yusuf Atik, ASFED’in ilk Genel Başkanı oldu. Yusuf Atik’in listesinde yeni yönetim şu isimlerden oluştu; Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bozdağ, Genel Sekreter Taner Kalyon, Muhasip(Sayman) Üye Nuri Kuzan, Üye Hüsnü Gökgöz, Üye Bahtiyar Karakoç, Üye Özcan Toprak.

 Oylamanın sonunda söz alan Levent Akdemir, Yusuf Atik’i tebrik ederek kazananın Türk Asansör Sektörü olduğunu dile getirdi. Yola çıktıkları ilk tarihten itibaren “Kişisel çıkarları bir kenara bırakarak, ulusal çıkarlar için çalışacaklarına söz verdiklerini” hatırlatan Akde- mir, bundan sonra da bu söz doğrultusunda ASFED’in çalışmalarına devam edeceğine inandığını söyledi.

 Yusuf Atik de kazananın Türk Asansör Sektörü olduğunun altını çizerek, derneklerin tamamıyla bir arada çalışacaklarını ifade etti. Toplantılara tüm derneklerin temsilcilerinin iştirak etmeleri gerektiğini hatırlatan Atik, komisyonlarını güçlendirerek biran önce çalışmaya başlayacaklarını ifade etti.


Desteklediklerimiz