ÜYE DERNEKLERİMİZ
MALATYA AS.DER. : Malatya Asansörcüler Derneği | AYSKAD : Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği | KIRIKKALE AS.DER. : Kırıkkale Asansörcüler Derneği | ADASİAD : Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ESASDER : Eskişehir Asansörcüler Derneği | AKASDER : Akdeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ANASDER : Anadolu Asansörcüler Derneği | BURSAD : Bursa Asansör Sanayicileri Derneği | DENASDER : Denizli Asansörcüler Derneği | DOKAS : Doğu Karadeniz Asansör Sanayiciler Derneği | GAYSAD : Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | GÜNAYSAD : Güneydoğu Anadolu Asansörcüler Derneği | HATASDER : Hatay Asansörcüler Derneği | KAYSAD : Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | MERSİN AS. DER. : Mersin Asansör Sanayiciler Derneği | TASİAD : Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği |

ASFED, Yönetim Kurulu Üyeleri Kayseri’deydi

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu Üyeleri Kayseri’deydi. Kayseri Ticaret Odası’nın ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü’nün de ziyaret edildiği Kayseri programında ekonomi ve sanayi üzerine değerlendirmeler yapıldı.

 Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu Kayseri’deydi. Kayseri Ticaret Odası’nın ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü’nün de ziyaret edildiği Kayseri programında ekonomi ve sanayi üzerine değerlendirmeler yapıldı. ASFED Heyetini, ASFED Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Kuzan ile Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (KAYSAD) Başkanı Mehmet Ayata karşıladı.

 ASFED tarafından gerçekleştirilen Kayseri programında ilk olarak Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ziyaret edildi. Ziyarette, asansör sektörünün ekonomiye sağladığı katkılar ve sektörün genel görünümü üzerine sohbet edilerek, asansör fi rmalarının yaşadıkları sorunlar da dile getirildi.

ASFED Başkanı Yusuf Atik ziyarette yaptığı konuşmasına misafi rperverliğinden dolayı Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’a teşekkür ederek başladı. Asansör sektörünün sorunlarını ve sorunların çözümü için meslek örgütlerinin ortak hareket etmeleri gerektiğini belirten Atik, ağır mesuliyetleri olan bir sektörde faaliyet gösterdiklerini kaydetti.

 Atik konuşmasını; “Gerek ekonomiye katkıları gerekse yaygın kullanımı ile önemli bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Ancak sektörümüz hala hak ettiği saygıyı kazanamadı. Asansör sektörünün aktörlerinin yerinde hizmet vermeleri sebebiyle diğer sektörlerle mukayese edilmesini doğru bulmuyorum. Asansör işi, yaşamımızda önemli bir yer tutması, can ve mal taşıması gibi sebepler ile son derece ciddi bir iş. Gerek halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması gerekse işini doğru yapan fi rmalarımızın karalanmaması için yetki belgesi olmayan kişi ya da fi rmalarla mücadele edilmeli. Bu konu ile ilgili olarak meslek örgütlerinin ve bina yöneticilerinin de sorumluluk alması gerekiyor. Yetki belgesi olmayan fi rmalara asansör bakımı yaptıran bina yöneticilerinin ve buna göz yuman kurumların hem sektörümüze hem de insanlarımıza karşı suç işledikleri ortada. Bu konu ile ilgili tüm tarafl arı duyarlı olmaya çağırıyorum.” diye bitirdi.

 Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, ASFED’in yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; asansörün günlük hayatımızdaki öneminin göz ardı edilemeyeceğini, asansörle iştigal eden fi rmaların sorunlarının çözülmesi gerektiğini vurguladı. Asansör camiasından kaliteli ve yerinde hizmet beklediklerini ifade eden Hiçyılmaz, asansör fi rmalarının da yaptıkları kaliteli hizmetlerinin karşılığını hakkıyla almaları gerektiğini vurguladı.

Kayseri’de asansör bakım hizmetlerinin fi yatlandırılmasına ilişkin bir çalışmanın olduğunu da aktaran Hiçyılmaz, ortaya çıkacak fi yatların gerek tüketiciyi gerekse asansör bakım fi rmalarını üzmeyecek oranlarda olması gerektiğini söyledi. Can ve mal emniyeti açısından önem arz eden asansörler ile ilgili zaman zaman halkı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını da söyleyen Hiçyılmaz, bu çalışmaların ilerleyen günlerde de devam edeceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda söz alan KAYSAD Başkanı Mehmet Ayata, bakım hizmeti verilen asansörler için sektör mensuplarına yüklenen hukuki sorumlulukların ağır olduğunu dile getirdi. Asansör kullanıcılarının can ve mal güvenliğini risk etmeyen konulardaki şikayetlerinde dahi ağır tazminatlar ödendiğini belirten Ayata, bakım hizmeti fi yatlarının belirlenmesinde bu durumun da dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Kayseri’deki birçok asansöre KAYSAD aracılığı ile sigorta yaptırıldığını, bunun da Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Ayata, sektörün hak ettiği yere geleceğini ümit ettiklerini söyledi.

 ASFED Yönetim Kurulu Üyeleri, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’a yaptıkları ziyaretin ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne geçtiler. ASFED Yönetim Kurulu’nu, Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı karşıladı.

ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, bu samimi karşılama ve yakın alaka için Kamil Akçadırcı’ya teşekkür ederek başladığı sözlerine asansör mevzuatlarına ilişkin görüşlerini aktararak devam etti. Yusuf Atik ve ASFED Yönetim Kurulu Üyeleri ile tanıştığı için memnun olduğunudile getiren Kamil Akçadırcı, halkın can ve mal emniyeti açısından büyük bir öneme sahip olan asansör konusunu her zaman önemsediklerini ve bu hususta çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gerek asansör kullanıcılarının gerekse asansör fi rmalarının kendilerine zaman zaman müracaatları olduğunu ve bu müracaatların ehemmiyetle takip edildiğini belirten Kamil Akçadırcı halkı asansör konusunda bilgilendirme gayesiyle çalışmalarının olduğunu da sözlerine ekledi.

 Belgesiz asansörcülerle mücadele edilmesi gerektiğini de söyleyen Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, bu mücadelede yönetmelik şartlarının işletilmesi gerektiğini belirtti. Kamil Akçadırcı hem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hem de il müdürlüklerinin belgesiz asansörcülerin takipçisi olduklarını söyledi. KAYSAD’ın belgesiz asansörcüleri otaya çıkarma konusundaki çalışmalarını çok önemsediklerini aktaran Kamil Akçadırcı, belgesiz asansörcülerle mücadelenin hız kesmeden devam etmesi gerektiğini belirtti. Asansör sanayicilerinin önerilerinin ve sorunlarının Bakanlığa iletilmesi hususunda aracı olacaklarını kaydeden Kamil Akçadırcı, sorunların çözümünün takipçi olacaklarını da dile getirdi.

Asansör firmalarının hizmet kalitelerinin artarak devam etmesi yönünde yapılacak çalışmaların sektörün menfaatine olacağını vurgulayan Akçadırcı, sektör temsilcilerinin sorumluluklarının bilincinde olmalarının da halkın can ve mal emniyeti açısından çok önemli olduğunu söyledi. Akçadırcı, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği’nin kendilerini görevlendirdiği hususlarda her zaman devrede olacaklarını belirtti.


Desteklediklerimiz