ÜYE DERNEKLERİMİZ
MALATYA AS.DER. : Malatya Asansörcüler Derneği | AYSKAD : Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği | KIRIKKALE AS.DER. : Kırıkkale Asansörcüler Derneği | ADASİAD : Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ESASDER : Eskişehir Asansörcüler Derneği | AKASDER : Akdeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ANASDER : Anadolu Asansörcüler Derneği | BURSAD : Bursa Asansör Sanayicileri Derneği | DENASDER : Denizli Asansörcüler Derneği | DOKAS : Doğu Karadeniz Asansör Sanayiciler Derneği | GAYSAD : Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | GÜNAYSAD : Güneydoğu Anadolu Asansörcüler Derneği | HATASDER : Hatay Asansörcüler Derneği | KAYSAD : Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | MERSİN AS. DER. : Mersin Asansör Sanayiciler Derneği | TASİAD : Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği |

Bursa’da Kamu Otoriteleri Bilgilendirildi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgeyi kapsayacak şekilde düzenlenen “Asansör mevzuatı uygulamalarına ilişkin kamu otoritelerinin farkındalığının artırılması” seminerlerinin tamamlanmasının ardından ASFED ve BTSO’nun ortak talebi ile Bursa’da da kamu otoriteleri bilgilendirme toplantısı bir kez daha yapıldı.

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgeyi kapsayacak şekilde düzenlenen “Asansör mevzuatı uygulamalarına ilişkin kamu otoritelerinin farkındalığının artırılması” seminerlerinin tamamlanmasının ardından ASFED ve BTSO’nun ortak talebi ile Bursa’da da kamu otoriteleri bilgilendirme toplantısı bir kez daha yapıldı. 11 Aralık 2014 tarihinde Bursa Ticaret Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen seminer ile sektör paydaşları bir araya geldi.

ASFED ve BTSO’nun ortak talebi ile; Türkiye genelinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen “Asansör mevzuatı uygulamalarına ilişkin kamu otoritelerinin farkındalığının artırılması” seminerlerinin tamamlanması ve programda olmamasına karşın Bursa’da da gerçekleştirildi. 11 Aralık 2014 tarihinde Bursa Ticaret Sanayi Odası’nda (BTSO) gerçekleştirilen seminer ile sektör paydaşları bir araya gelerek, bilgi aldı.

 Seminere; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan; Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Zühtü Bakır, Asansör ve Teleferik Şubesi Uzmanı İ.Menderes Büyüklü, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünden Gül Dölek, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener, Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Başkanı Yusuf Atik ve Yönetim Kurulu Üyeleri, BURSAD Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Belediye, Oda ve TSE yetkilileri ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldılar.

 Seminerin açılış konuşmasını BURSAD Genel Sekreteri Cem Bozdağ yaptı. Bozdağ; ASFED’in ve BTSO’nun ortak girişimi sonunda Bakanlık yetkililerinin de kendilerini kırmayarak iştirak ettikleri bu toplantının, ASFED’in direk olarak organize ettiği ilk toplantı olduğunu söyledi. ASFED’in kuruluş sürecinden bahseden Bozdağ, ASFED’in ilk toplantısını Bursa’da yapmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bozdağ’ın ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Başkanı Yusuf Atik, 10 yıl önce en büyük hayallerinin bir federasyon çatısı altında birleşmek olduğunu, 10 yıllık emekleri sonucunda ASFED’i kurduklarını kaydetti. Asansör mesleğinin önemine değinen Atik; “ Asansör sektörü hiçbir zaman kaybolmayacak, insanlık açısından son derece faydalı ve dikkate alınması gereken bir sektör. Yıllardır birçok sektör güncelliğini kaybederek sonunda yok olmaya mahkum kalmıştır. Ancak asansör sektörü işlevi dolayısıyla dünya döndükçe var olacaktır. Biz asansör sektörü temsilcileri olarak 11 il derneği birleşerek ASFED’i kurduk. Bundan sonra da asansörcülerimizi temsil ederek sorunlarına çözüm arayacağız.

En önemli önceliğimiz içimizden marka çıkarmak olacak. Ancak mevcut sistemde marka çıkarmak çok zor. Türkiye’de çok fazla asansör fi rması var. Merdiven altı ile mücadele etmekten kurumsallaşmaya markalaşma sürecine zaman ayıramıyoruz. Marka çıkaramadığımız sürece küresel fi rmalar pazarımızı paylaşmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

 Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Şener ise yaptığı açılış konuşmasında, asansör sektöründe Türkiye’nin global markalar çıkarması gerektiğini söyledi. Şener, artan göçün ve ekonomik büyümenin etkisiyle Türkiye’de kentlerin ve binaların hızla büyüdüğünü, Türkiye’de artık günde 50 milyon kişinin asansör kullandığını belirtti. Cüneyt Şener; “Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefi mize uygun olarak üretimde yüksek kalite standartlarına ulaşmak en önemli önceliklerimiz arasındadır. Türkiye genelinde kullanılan 450 bin asansörün yüksek standartta ve güvenilir nitelikte olması da hem kalite hem de can güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

 Bu noktadan hareketle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız nezdinde yapılan çalışmaların uygulanması hayati önem taşımaktadır. Binalarda olduğu gibi asansörlerde de kimlik numarası kullanılması ve denetimlerin periyodik olarak yapılması risk yönetimini de kolaylaştıracaktır. Bu toplantıda elde edilen çözüm önerilerine büyük önem veriyoruz” dedi.

 Açılış konuşmalarının ardından Asansör ve Teleferik Şubesi Uzmanı İ.Menderes Büyüklü bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda yönetmelik ve standartlar hakkında detaylı bilgi veren Büyüklü, periyodik muayeneler konusunda da güncel istatistikleri paylaştı. Marmara Bölgesi’nde 201 belediyeden 105 tanesinin protokol imzaladığını aktaran Büyüklü, bu oranın kısa sürede yüzde 100’e çıkmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

 Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğünden Gül Dölek ise asansör sektörü ile ilgili yürüttükleri faaliyetleri anlatırken, elde ettikleri piyasa gözetimi denetimi raporlarını paylaştı. Dölek uyguladıkları denetimler sonucu karşılaştıkları uygunsuzlukları anlatarak, amaçlarının ceza kesmek veya uygunsuzluk aramak değil, sektörü ileri taşıyabilecek yönde faaliyetlerine yön vermek olduğunu söyledi.

 BURSAD Başkan Yardımcısı Hilmi Kaşlıoğlu seminerde yaptığı konuşmada dernek ve federasyon faaliyetlerine yer vererek, asansör sektöründe dernekleşmenin önemine değindi. Sektör olarak birlik ve beraberliğin kendi faydalarına olacağının altını çizen Kaşlıoğlu, halen herhangi bir derneğe üye olmayanları derneklere üye olmaya davet etti.

Konuşmaların ardından panele geçildi. Panelistler seminere katılan kamu otoriteleri ve sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlarken, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Panelin ardından düzenlenen plaket töreninin ardında da seminer sona erdi.


Desteklediklerimiz