ÜYE DERNEKLERİMİZ
OKASDER : Orta Karadeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven İş İnsanları Derneği | MALATYA AS.DER. : Malatya Asansörcüler Derneği | AYSKAD : Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği | KIRIKKALE AS.DER. : Kırıkkale Asansörcüler Derneği | ADASİAD : Adana Asansör Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ESASDER : Eskişehir Asansörcüler Derneği | AKASDER : Akdeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri ve İş Adamları Derneği | ANASDER : Anadolu Asansörcüler Derneği | BURSAD : Bursa Asansör Sanayicileri Derneği | DENASDER : Denizli Asansörcüler Derneği | DOKAS : Doğu Karadeniz Asansör Sanayiciler Derneği | GAYSAD : Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | GÜNAYSAD : Güneydoğu Anadolu Asansörcüler Derneği | HATASDER : Hatay Asansörcüler Derneği | KAYSAD : Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği | MERSİN AS. DER. : Mersin Asansör Sanayiciler Derneği | TASİAD : Tüm Asansör Sanayici ve İş İnsanları Derneği |

TS EN 81-28+AC STANDARDI HAKKINDA HER ŞEY ASFED ÇALIŞTAYINDA TÜM TARAFLAR BİR MASADA

TS EN 81-28+AC STANDARDI HAKKINDA HER ŞEY

ASFED ÇALIŞTAYINDA TÜM TARAFLAR BİR MASADA

 

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Nisan 2020’de yürürlüğe girecek olan; TS EN 81-28+AC yolcu ve yük asansörleri için uzaktan alarm standardı üzerine sektörün ilgili tüm paydaşlarını bir araya getiren bir çalıştay düzenledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekleriyle, ASFED’in organizasyonunda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını Sanayi ve Teknoloji Verimlilik Genel Müdürü Sayın Halil İbrahim Çetin yaptı. Bir günlük yoğun bir program ile gerçekleşen çalıştaya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden yöneticiler  mühendisler, TSE yetkilileri, A Tipi Muayene Kuruluşlarının yetkilileri, Onaylanmış Kuruluşların Yetkilileri, ASFED Yönetim Kurulu ve ASFED’e bağlı derneklerin yöneticileri, EAYSAD ve AYSAD temsilcileri, çok sayıda üretici firma yetkilisi ile Turkcel ve Vodafone görevlileri katılım gösterdi.

 

TS EN 81-28+AC standardı, çift yönlü iletişim ile asansörde kalan yolculara ve kuyu dibinde mahsur kalan görevlilere acil müdahaleyi daha güvenli ve sağlıklı hale getirmek için önemli pek çok yenilik getiren bir standart. Ancak standart Mart 2020’de tam olarak uygulamaya başlayacak olmasına rağmen, piyasada standarda uygun doğru ürünlerin azlığını dikkat çekiyor. Konu hakkında Federayona gelen talepler üzerine, TS EN 81-28+AC‘nin sektör tarafından anlaşılabilmesi ve kaliteli ürünlerin üretilebilmesi için tüm ilgili paydaşlar bir masada buluşmaya davet edildi. ASFED organizasyonu ve daveti ile bir araya gelen taraflar, çalıştay sonrasında çıkan sonuçlar ile daha doğru, daha güvenli ve etkin ürünlerin üretilip uygulamada sorun yaşanmaması için üzerine düşen görevleri yerine getirmek konusunda uzlaştı. Çalıştayın çıktıları ve üretilecek ürünlerin standarda uygunluğu ve sahadaki uygulama koşulları ile ilgili tüm bilgiler sektör ile paylaşılarak ASFED yayın organlarında da yayımlanacak.

 

ÇETİN: “Asansör üzerine pek çok koldan ciddi bir ekosistem oluşturulmuş durumda”

ASFED TS EN 81-28+AC Çalıştayı açılış konuşmasını Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin gerçekleştirdi. Çetin konuşmasında çalıştayın önemine dikkat çekerek ASFED Yönetimine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Çetin; “Önemli bir standart konu alınarak sektörün  bir araya gelmesi ve bununla ilgili nasıl çözümler oluşturabiliriz konusunda çalışılması çok taktire şayan bir mesele. Bu anlamda da hem Federasyona hem de sizlere takdirlerimi arz etmek istiyorum. Asansör tek parça değil bir sürü aksamın bir araya gelmesinden oluşan bir ürün. Asansör demek bir sürü teknik yetkinliği bir araya getirme kabiliyeti isteyen bir alan demek. Aynı zamanda da asansör bir de can taşıyor ve dolayısıyla can ve mal emniyeti de gerçekten çok önemli.  Bu yüzden de hem Avrupa birliğinden uyumlaştırdığımız mevzuatlar var, hem de Bakanlığımızın yayınladığı yönetmelikler var. Asansör üzerine pek çok koldan ciddi bir ekosistem oluşturulmuş durumda. Ancak bunların hepsi birbiri ile uyumlu bir biçimde çalışırsa hedefimize ulaşırız” dedi.

 

ÇETİN : “Asansör Sanayicileri Federasyonu yerlileşme konusunda ciddi anlamda gayret gösteriyor”

Çetin konuşmasında asansörde yerlileşmeye değinerek şunları söyledi; “Böyle bir hizmet yapılırken de yerliliğin geliştirilmesi de bir diğer önemli konu. Bu konuda da gayret sarf etmeliyiz. Asansör Sanayicileri Federasyonu yerlileşme konusunda ciddi anlamda gayret gösteriyor. Bu anlamda da hep birlikte ileriye doğru adımlar atacağız diye düşünüyorum.”

 

Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin, konuşmasının sonunda; “Çalıştaya konu olan ve TSE EN 81/28 standardı önemli bir konu. Bu çalışmadan elde edilecek çıktıları dikkate alacağız. Bu inançla hepinize çok teşekkür ediyorum. Sizler önemli bir iş yapıyorsunuz. Bizim asansör markalarımızın dünyanın her yerinde kullanılması ve dünyada tavsiye edilen markaların ülkemizden çıkmasından mutluluk duyacağımı da ifade ediyorum” diye ekledi.

 

ATİK: “ASFED çatı kuruluş olarak bu tarz organizasyonlara imza atmaya devam edecektir”

Çetin’in konuşmasının ardından kürsüye ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik çıktı. Atik, çalıştayın gerçekleşmesinde emek sarf eden herkese teşekkür ederken;  “ASFED davetine iştirak eden tüm kamu kuruluşları ve özel sektör meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Sizlerin desteği federasyonumuz için önemli. ASFED çatı kuruluş olarak bu tarz organizasyonlara imza atmaya devam edecektir. Çalıştayın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardında, ASFED TS EN 81-28+AC Çalıştayı’nın moderatörlüğünü yapmak ve çalışmaları başlatmak üzere  ASFED Yönetim Kurulu Üyesi, Fuar ve Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı Mustafa Uçar kürsüye geldi. Sunumlar şu sıra ve konularına göre geçekleşti:

 

ÖZÇAKIR: “81-28’in doğru anlaşılmadığı için sahada doğru ürünler olmadığını gözlemledik”

TS EN 81-28 ve TS EN 81-28 + AC ile ilgili değerlendirmeler ve ilgili ekipmanların özelliklerini anlatmak üzere ASFED Teknik Komite Başkanı İbrahim Özçakır bir sunum gerçekleştirdi. Özçakır’ın konuşmasında ; “81-28’in doğru anlaşılmadığı için sahada doğru ürünler olmadığını gözlemledik. Bu çalıştayı yapmak için yola çıkış amacımız da buradan doğdu. 81-28 AC Mart 2020’de Avrupa’da ve eş değer zamanda Türkiye’de de yürürlüğe girecek. Genel olarak şunları söyleyebiliriz:

  • 81-20’ye atıf yapan bir standart.
  • Besleme yaptığımız akünün şarjı ve kontrolünü yapmamız aranan önemli bir özellik. Aksi halde kurtarma yapılamayacağından asansör standart gereği devre dışı kalıyor.
  • Kabin içerisinde sinyalizasyonun ve olması gereken önemli detaylar nelerdir, bakmamız gerekiyor” dedi.

 

DÜNYADA PEK ÇOK ÜLKE ASANSÖR ACİL SERVİSLERİNİ KURUYOR

TASİAD Yönetim kurulu Üyesi Abdurrahman Aksöz ise; standardın  yurtdışı uygulamaları hakkında bilgileri üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Aksöz’ün sunumunda öne çıkan notlar şöyle:

İTALYA                :  5 Ana Call Cetre olduğu  ve  yerelde de küçük organizasyonların bulunuyor. Ek olarak  Büyük firmaların kendi bünyesinde kurulu  servisleri var.

ALMANYA            :  Firma dahilinde ve Acil Kurtarma Servisi bünyesinde yapılıyor.

İSPANYA              :  Özel Kurum üzerinden cihazların asansöre tesisi yapıldığı  ve kurtarma hizmeti üzerine faturalandırıldığını biliniyor.

ÇEKYA (ÇEK CUMHURİYETİ)  :  Her şehirde acil durum merkezi kurularak çözümleniyor.

İSVİÇRE                : Firma bünyesinde oluşturulmuş acil kurtarma servisi ve küçük ölçekli firmalar için gece bekçilerine yönlendirildiği bilinmektedir.

 

 

DENETİMLERDE NEDEN ALARM SİSTEMLERİ ARANMAKTADIR

Mutafa Görmüş ise; A Tipi Kuruluşlarını temsilen “Denetimler ve Sahada karşılaşılan Durumlar” başlığında önemli bilgiler paylaştı. Görmüş “Denetimlerde neden alarm sistemleri aranmaktadır?” sorusuna cevaben hazırladığı sunumunda; “İki türlü denetim var. Birincisi piyasaya arz öncesi onaylanmış kuruluşlarca yapılan denetimler, bir de piyasaya arz sonrası A Tipi Muayene kuruluşlarınca yapılan periyodik kontroller. Piyasaya arz öncesi denetimlerde neden alarm sistemi aranmaktadır diye baktığımızda, 2014/33/AB asansör yönetmeliğinde her şey tanımlamıştır. Burada belirtilen ifadeler doğrultusunda alarm tertibatı, iki yönlü haberleşme ve diğer unsurlar değerlendirmeye alınır. EK 1 Temel sağlık güvenlik kurallarının 4.5. maddesi der ki; kabinler kurtarma servisi ile kalıcı irtibatı sağlayan çift yönlü haberleşme ve sesli alarm donanımına sahip olmalıdır. Bizim denetimlerle ilgili asıl çıkış noktamız bu olur. Bundan yola çıkarak 81/20 de belirtilen ve bizi 81/28’in şartlarını uygulamaya yönleniriz” dedi.

 

GÖRMÜŞ: “Bir başka kritik nokta kuyu dibi ve ya kabin üstünde mahsur kalma”

81-28’in kritik bir noktası olan kuyu dibinde mahsur kalma konusuna da değinen Mustafa Görmüş; “Bir başka kritik nokta kuyu dibi ve ya kabin üstünde mahsur kalma. Bizim asansör yönetmeliğimizde sadece asansör kabini içerisinde mahsur kalmaktan bahsetmekte ama asansörlerde bir makina sayıldığı için ve asansör yönetmeliğimizin içerisinde de burada yer almayıp da asansörle ilişkili olan temel makina yönetmeliğinin temel sağlık ve güvenlik maddelerine de uyulmalıdır ifadesi var. Buradan yola çıkarak da 2006/42/AB Makina Emniyet Yönetmeliği Madde 1.1.2.(a)’ya yönlendiriyor. Bu madde bizi kuyu dibi ve kabin üstünde mahsur kalma var ise yine bizi çift yönlü haberleşmeyi sağlayan bir alarm tertibatı uygulama gerekliliğimizi ortaya koyuyor. 81/20 diyoruz, 50 diyoruz, 28 diyoruz asıl olan bizim asansör yönetmeliğimiz ve makina emniyeti yönetmeliğimiz” dedi.

 

 

Çalıştayın soru cevap bölümüne geçmeden önce, moderatör Mustafa Uçar ASFED teknik komitenin 81-28 tercümesini yaptığını ve önerilerini TSE’ye ileteceklerini belirterek, çevirdikleri yönetmeliğin ana başlıklarını katılımcılarla paylaştı. Uygulamada karşılaşılan aksaklıklar için çözüm önerisi tespiti için yapılan soru cevap kısmından katılımcılardan gelen 40 soru üzerinde duruldu. Tüm sorular cevaplanarak tartışılmaya açıldı. Alınan notların ardından bir sonuç bildirgesi hazırlanacağı bilgisi paylaşılırken, çıkan bildiri tüm sektör paydaşları ile paylaşılarak ASFED yayım organlarında yayımlanacağı açıklandı.

 

Çalıştaya Katılarak destek veren üretici firmalar ise şöyle;

AKKA / Abdullah Kaya

BRM / Nurullah Pireci

PROCUBE / Şenol Korkmaz

SAVAS Elektronik / Mehmet Yıldırım

KONEL / Emre Kansız

EMKARLİFT / Kadir Kurt

GETEK / Murat Tamer

ARKEL / İstanbul,  Kemal Demirci

SİMEKS / İstanbul, Serkan Uğur

EGEMEN ASANSÖR / Tokat Tevfik Bulut


Desteklediklerimiz